Pilot Turystyczny

Zapraszam Państwa do skorzystania z mojej oferty pilotażu po Polsce i Europie. Zapewniam fachową i sumienną opiekę na trasach, odpowiedzialność, właściwą organizację czasu, profesjonalizm w sytuacjach stresujących, a także dobry kontakt z każdym turystą. Pomagam również i służę radą w organizacji wyjazdów, wytyczaniu interesujących szlaków zwiedzania oraz w rezerwacjach wstępów do obiektów muzealnych. Specjalizuję się przede wszystkim w wyjazdach do głównych centrów kulturalnych Starego Kontynentu, m.in. Rzym, Paryż, Londyn, Praga, Berlin, Lwów, gdzie wykorzystuję humanistyczną wiedzę, nabytą podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim w Instytutach Historii Sztuki i Archeologii.

Zainteresowanych współpracą proszę o kontakt,

Adam Tyszkiewicz

Poniżej przedstawiam subiektywny przegląd najciekawszych miast europejskich.

Rzym * Paryż * Florencja * Wenecja * Praga * Wilno * Wiedeń * Budapeszt * Monachium * Neapol * Londyn * Berlin

Rzym

Rzym, miasto cesarzy, papieży i artystów, od czasów starożytnych stanowi jeden z najważniejszych punktów na europejskiej mapie kulturalnej. Położona na siedmiu wzgórzach osada mitycznych braci: Romulusa i Remusa poszczycić się może wspaniałymi kościołami, malowniczymi antycznymi ruinami, pięknymi fontannami oraz przywiezionymi z Egiptu monumentalnymi pomnikami solarnymi. Wszystkie te budowle kształtują niesamowity, jedyny w swoim rodzaju pejzaż miejski. W sercu Włoch, nad Tybrem jak nigdzie indziej harmonia i jednolitość renesansu doskonale uzupełnia się z bogactwem i ekspresyjnością sztuki barokowej. Dostojeństwo oraz szyk ulic: Via Venezia oraz Via Condotti odbija się na tle wąskich, tajemniczych zaułków dzielnicy Trastevere. Natomiast powaga i majestat państwa Watykanu kontrastuje do rozrywkowej dzielnicy Testaccio i wielokulturowych okolic dworca kolejowego Termini. Wyśmienite restauracje, przytulne ogródki kawiarniane porozstawiane na każdym z zabytkowych placów (przy Panteonie, Piazza Navona, Schodach Hiszpańkich…) zapraszają turystów o każdej porze roku i dnia do środka; tu nad Tybrem sezon turystyczny trwa przecież nieustannie. Warto więc wybrać się na kilka dni do Rzymu – kolebki śródziemnomorskiej cywilizacji!


Paryż

Stolica Francji określana jest często jako „miasto światła, dachów oraz stolica świata”. Szczególnie to trzecie miano oddaje prawdziwy charakter francuskiej stolicy. Zobaczyć tam można bowiem najsłynniejsze muzea (Luwr, d’Orsay), pomniki (Łuk Triumfalny i obelisk na pl. Zgody) oraz kościoły (Katedra Notre Dame, Bazylika Sacre Coeur). A to dopiero początek atrakcji czekających na turystów w metropolii nad Sekwaną. Koniecznie należy przepłynąć się statkiem po rzece, zjeść kolację na wieży Eiffla oraz spróbować nauczyć się tańczyć słynnego Kankana. Dla przybyszy, poszukujących przygody i dreszczyku sensacji, warto natomiast zaproponować wycieczkę do paryskich katakumb lub rejs kanałem Saint Martin. Na każdym paryskim placu i bulwarze towarzyszą zwiedzającym najsłynniejsze bohaterowie z kart literatury: Duch z Opery, Quasimodo oraz historyczne postacie, m.in.: malarz Henry de Toulouse Lautrec, kardynał Richelieu czy Fryderyk Chopin. Niepowtarzalna atmosfera miasta, pokazy mody, wyśmienita francuska kuchnia i ekskluzywne sklepy sprawiają, że do Paryża każdy musi kiedyś przyjechać!


Florencja

Wenecja

Miasto na lagunie, zwane także Serenissimą, to prawdziwa perła północnej Italii. Magiczny plac Św. Marka określany często „salonem Europy” oraz Canale Grande, najbardziej niezwykła „ulica” Półwyspu Apenińskiego, zachwycają turystów o każdej porze roku. Malownicze mosty, romantyczne gondole, bajecznie dekorowane pałace, renesansowe i barokowe świątynie, przebogate zbiory muzealne (Akademia Malarstwa, Peggy Guggenheim) to tylko cześć atrakcji, jakie czekają na przybyszy z całego świata. Wenecja słynie nie tylko ze wspaniałej architektury i opartego na  żywych kolorach malarstwa: Tycjana, Veronese i Belliniego. Miejsce to może poszczycić się także głośnymi, corocznymi imprezami kulturalnymi jak: festiwal filmowy na wyspie Lido oraz karnawał. Do tego dochodzi przebogata, miejscowa kuchnia oraz niezwykle gościnni ludzie, wśród których można odnaleźć z pewnością potomków sławnego Casanovy! Przyjazd do Wenecji jest zalecany każdemu poszukiwaczowi świata: czaru, magii i miłości.

Praga

Położona jak Rzym na siedmiu wzgórzach, czeska stolica nie ustępuje urokiem swojemu starszemu rywalowi. Wąskie uliczki, gotycko – barokowe, strzeliste wieże kościołów, szum Wełtawy zachwycają już po pierwszym zetknięciu się z unikalnym praskim klimatem. Nazywana często „Sercem Europy” stolica Czech oferuje o każdej porze roku wiele atrakcji, m.in.: koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej, światowej rangi zawody sportowe oraz wiele znakomitych wystaw w dziesiątkach miejskich galerii i muzeach. A to dopiero początek. Stolica Czech kryje bowiem także wiele tajemnic i zagadek. Co krok można napotkać ślady depresyjnego geniuszu Franza Kawki, a rubaszny śmiech Wojaka Szwejka słychać prawie za każdym rogiem. Niektórzy starsi mieszkańcy miasta powiadają, że w głębokich podziemiach Zamku na Hradczanach alchemiczne eksperymenty z czasów Rudolfa II nadal są przeprowadzane…. Nie można również zapomnieć o legendarnej postaci praskiego Golema, która wydaje się dziś, w XXI wieku, bardzo rzeczywista i współczesna. I jak tu nie wielbić Pragi! Jej zabytki, gościnność oraz klimat z łatwością zdobywają i zatrzymują na zawsze serce każdego przybysza!

Wilno

Niewiele jest stolic europejskich, które tak bardzo wiążą się z polską historią i kulturą jak Wilno. Ukochane miasto Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Józefa Piłsudskiego to skarbnica wiedzy o naszym kraju, o jego najważniejszych wzlotach i nieszczęśliwych upadkach. W malowniczych zaułkach starówki, we wnętrzach barokowych świątyń a także na porośniętych mchem grobach cmentarza na Rossie odnaleźć można wiele polskich śladów i wspomnień. Ostra Brama, klasycystyczna katedra wileńska czy magiczny kościółek Św. Anny są miejscami obowiązkowymi na trasie każdej wycieczki. Miasto nad Wilią ukazują również harmonijne przenikanie się dwóch światów: zachodniego i wschodniego. Dzielnica artystów – Zarzecze to słynny litewski Montmartre. Teren Zwierzyńca stanowi dawną enklawę społeczności karaimskiej. Natomiast Snipiszki to litewskie centrum handlowo – biznesowe. Wspaniała lokalna kuchnia, nowoczesne kluby nocne oraz niezliczona ilość koncertów sprawiają, że Wilno stało się w ostatnich latach szalenie modnym kierunkiem na mapie europejskiej.

Wiedeń

To jedna z najbardziej niezwykłych i najpiękniejszych metropolii Europy. Miasto cesarzy, kompozytorów oraz malarzy zaskakuje przybyszów na każdym kroku. To tu komponował swoje melodyjne walce Johann Strauss, Franciszek Józef kochał się w uroczej Sisi, a Gustave Klimt – wybitny przedstawiciel nurtu secesyjnego malował z kieliszkiem absyntu w dłoni tajemnicze, symboliczne portrety austriackiej burżuazji. Z jednej strony Wiedeń pokazuje swoje tradycyjne, pełne przepychu i bogactwa oblicze, a z drugiej duch postmodernizmu, nowoczesności i kosmopolityzmu. Barokowa architektura cesarskich pałaców (Belweder, Schönbrunn) doskonale komponuje się z falisto – floralną linią secesyjnych kamienic. Perfekcyjne, białe wino ze wzgórz Grinzigu nie ustępuje słynnej, wiedeńskiej kawie. Natomiast letni sezon wycieczkowy konkuruje z Sylwestrem, kiedy to najsławniejsza ulica miasta – Ring zamienia się w jedną wielką salę koncertową. Miasto sportu, koncertów, wystaw nie zasypia nigdy, Wiedeń żyje cały rok, Wiedeń zaprasza do spędzenia niezapomnianych chwil!

Budapeszt

Dwa miasta w jednym, a cały ten organizm przedzielony najpiękniejszą rzeką Europy, tak w skrócie można opisać cudowny Budapeszt. Metropolia węgierska ma wiele twarzy. Wschodnia strona miasta – płaski Peszt to piękne historyzujące, secesyjne kamienice, gwiaździste place oraz szerokie bulwary. Natomiast zachodni brzeg  – Buda reprezentuje zupełnie odmienny świat: majestatyczne wzgórze Gellerta, rezydencja królewska oraz perła węgierskiego gotyku – kościół Św. Macieja. Magiczny Budapeszt ma jednak wiele więcej do zaoferowania. Przyciąga do siebie znanymi na cały świat kąpieliskami i łaźniami oraz doskonałą, lokalną kuchnią z posmakiem papryki. Warto skosztować również Tokaju  – „księcia win”, który stanowi jedną z najbardziej znanych, eksportowych marek Węgier. Budapeszt – prawdziwe serce Europy, gdzie zachód spotyka się ze wschodem to obowiązkowy punkt na trasie europejskich wojaży.

Monachium

Stolica Bawarii to miasto niezwykłe. Nazywane często “Florencją Północy” Monachium zachwyca reprezentacyjnymi bulwarami, bogatymi kościołami, wspaniałymi placami, dekoracyjnymi fontannami oraz ogromnymi parkami. Pokaźne kolekcje muzealne, liczne koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej, a także mnogość doniosłych wydarzeń sportowych sprawiają, że miasto żyje 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, szczyt zabawy osiągając podczas  słynnej imprezy – Oktoberfest. Na unikalny klimat bawarskiej perły wpływa również dogodne położenie w niewielkiej odległości od alpejskich dolin, barokowego Salzburga oraz bajkowych zamków Ludwika II-go. Monachium to także wspaniała kuchnia (połączenie miejscowych i włoskich osiągnięć kulinarnych), natomiast lokalne browary należą do najlepszych i  najsławniejszych na świecie. Stolica południowych Niemiec czeka na odkrycie!

Neapol

Neapol  – rozległe, gęsto zabudowane, położone u stóp majestatycznego Wezuwiusza miasto kojarzy się często z piekielnym, letnim upał, koszmarnym, komunikacyjnym zgiełkiem oraz mafijnymi porachunkami w tle. Jednakże rozpływająca się w ustach, udekorowana naturalną mozzarelą pizza,  cudowne zachody słońca nad Zatoką Neapolitańską oraz nietuzinkowa, różnorodna architektura sprawiają, że przybysze zakochują się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Będąc w Neapolu należy obowiązkowo przespacerować się po dzielnicy hiszpańskiej, odwiedzić słynne Muzeum Archeologiczne z antycznymi zbiorami rodziny Farnese, a także spojrzeć na panoramę miasta o zachodzie słońca ze Wzgórza Vomero. A to dopiero początek atrakcji jakie czekają na turystów w sercu Kampanii. Wycieczka statkiem na Capri, wspinaczka do krateru Wezuwiusza oraz spacer wzdłuż uliczek antycznych Herkulanum i Pompei dostarczą Wszystkim niezapomnianych wrażeń!

Londyn

Londyn to bezdyskusyjnie jedna ze światowych stolic sztuki i rozrywki. Wspaniałe budowle jak np. monumentalna Katedra Św. Pawła, średniowieczna twierdza Tower oraz neogotycki gmach parlamentu fotografowane są każdego roku przez miliony turystów. Podobną, imponującą popularnością cieszą się arcybogate muzea: British, National Gallery czy Modern Tate. Miasto corocznie oferuje także interesujący program imprez kulturalnych np. wywodzący się z tradycji karaibskiej festiwal Notting Hill oraz multum koncertów gwiazd światowej muzyki na nowoczesnym stadionie Wembley. Miłośnicy sportu mogą wybrać się na mecze najlepszych drużyn piłkarskich w Premiership oraz rozgrywany na kortach Wimbledonu elitarny turniej tenisowy. Ponadto już niedługo w 2012 r. brytyjska stolica będzie gospodarzem letniej olimpiady. Dla wielbicieli nocnych atrakcji czekają ekstrawaganckie kluby nocne, tradycyjne wielowiekowe puby i niezliczona ilość międzynarodowych restauracji. Londyn żyje szybko, intensywnie, miasto to nie zasypia nigdy!

Berlin

Bez wątpienia nie ma w Europie drugiej tak prężnie rozwijającej się, nowoczesnej metropolii co Berlin. Stolica Niemiec po katastrofalnych zniszczeniach II wojny światowej i powojennym okresie sztucznego, politycznego podziału wróciła w ostatnich latach na swoje zaszczytne miejsce w czołówce najciekawszych miast Starego Kontynentu. Turystów w Berlinie zachwyca przede wszystkim najnowszej generacji architektura Potsdamer Platz, dworca kolejowego Hauptbahnhof oraz Muzeum Żydowskiego. Natomiast dla  preferujących bardziej tradycyjną zabudowę przybyszy czekają takie atrakcje jak: Brama Brandenburska, Katedra na Wyspie Muzealnej czy Pałac  Charlottenburg. Miasto oferuje również wiele innych, bardziej oryginalnych sposobów spędzania wolnego czasu. Na pewno warto wybrać się do malowniczej, artystycznej dzielnicy Kreuzberg, poszaleć na zakupach na sławnym, zachodnioberlińskim Ku’dammie lub popłynąć na kilkugodzinny rejs po Szprewie i innych wodnych szlakach miasta. Berlin XXI wieku to miasto wielu narodowości. Na każdej ulicy, na każdym placu słychać różnorodne, często egzotyczne języki, a całe mnóstwo restauracji serwuje dania ze wszystkich zakątków świata. W mieście tym nie sposób się nudzić, czas biegnie nieubłaganie a atrakcji pozostanie z pewnością na wiele kolejnych wizyt!